Aletli Pilates / Reformer Nedir?

Aletli / Reformer Pilatesin Faydaları
8 Kasım 2018

Son zamanların egzersiz trendi olan reformer pilates, özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudun belirli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şeklidir. Mat pilatesten daha dinamik olan ve daha çok kuvvet egzersizi yapmamızı sağlayan aletli pilates, egzersiz çeşidinin çok fazla olmasıyla tüm kas gruplarını çalıştırır ve esneklik kazanmamızı sağlar.

Joseph Pilates tarafından geliştirilen alet, önce yaralı askerlerin fizik tedavisi amacıyla tasarlanmış, daha sonra jimnastikle ilgilenen ve dans, bale gibi alanlarda çalışanların egzersiz yöntemlerine uygun olarak geliştirilerek ufak değişikliklerle bugünkü halini almıştır. Reformer pilateste yapılan tüm hareketler, denge ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antremanlarına düzenli olarak devam edildiğinde öncelikle omurga doğru şekilde hizalanır yani kişi düzgün postürüne kavuşur. Skolyoz, kifoz gibi omurga rahatsızlıkları üzerinde oldukça etkili bir egzersiz yöntemidir. Sıkı sırt kaslarına ve dik bir duruşa kavuşursunuz.

Ayrıca esnekliği artırmaya yardımcı olan aletli pilatesle kasların ve bağ dokuların güçlenmesi, yırtılma ve zedelenmelere karşı daha dirençli olma sağlanır.

Kilo vermeye ve şekillenmeye yardımcıdır. Çok kısa sürede sıkılaşma hissedilir.

Omurga ve merkez (core) bölge güçlendirilerek sırt, bel ve boyun ağrıları azaltılır.

Vücudunuzun ve kaslarınızın kısa zamanda şekillenmesi ve sıkılaşması sağlanır.

Doğru nefes alıp verme öğrenilerek nefes ritmi kazanılır ve zihinsel odaklanma gelişir.

Alanında uzman eğitmenler ile sizin vücut yapınıza uygun egzersiz yöntemleri belirlenir.

Ve verimli sonuç alabilmek için dersler, birebir veya en fazla 2 kişilik grup şeklinde yapılır.